Search
Search ×
حریق گسترده علف های هرزدر حوالی حلقه دره مهار شد
داود علی حسینی
/ دسته ها: خبرها, آتشنشانی

حریق گسترده علف های هرزدر حوالی حلقه دره مهار شد

 

 

.

 به گزارش روابط عمومی شهرداری وشورای اسلامی شهر چهار باغ ،به گفته فرزاد سلطانیان رییس ستاد فرماندهی آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری چهارباغ پس از گزارش تلفنی مردمی به شماره 125 بلافاصله اکیپی ورزیده از آتش نشانان شهرداری به محل حادثه واقع در حلقه دره اعزام و نسبت به اطفاء حریق اقدام کردند.

 سلطانیان افزود: افزایش تعداد آتش سوزی طبیعت و علف های هرز داخل شهر و خارج از شهر را نتیجه سهل انگاری و بی احتیاطی ها  عنوان کرد و افزود: با شروع فصل گرما یکی از وسیع ترین حریق هایی که از نظر آماری رتبه بیشتری در فصل تابستان دارد مربوط به آتش سوزی علفهای هرز می باشد که گاهی موجب خسارات سنگین می شود.

وی ادامه داد : در تابستان گرمای فصلی وکمبود آب و رطوبت موجب خشک شدن علفهای هرز درسطح باغات و مزارع شده و در نهایت با کوچکترین بی احتیاطی دچار آتش سوزی می شوند و در این شرایط با وزش بادهای گرم و ملایم باعث سرایت آتش به سایر نقاط می گردد.

رییس ستاد فرماندهی آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری چهارباغ با اشاره به اینکه عدم آشنایی کافی باغداران با اصول ایمنی در امر باغداری و عدم رعایت این اصول از سوی آنها گاهی باغات و مزارع را به ورطه نابودی می کشاند افزود:

در بعضی مواقع عامل بروز بسیاری از آتش سوزی های باغات،جنگل و مراتع در اثر سهل انگاری و عدم آگاهی مردم رخ می دهدکه آتش زدن علفهای هرز ،کاه و.... سبب بروز حریق های وسیعی در سطح باغات و مزارع و حتی جنگل و مراتع بر جای می گذارد که خسارات سنگینی را در بردارد.

وی با اشاره به لزوم پیشگیری از حوادث غیر قابل جبران چنین حریق هایی از شهروندان خواست راهکارهای اصولی زیر را رعایت کنند:

  • دپو نکردن خاروخاشاک و برگ درختان که یکی از عوامل تشدید آتش سوزی می باشد.
  • شخم زدن فضای بین درختان در فصل بهار برای از بین بردن علفهای هرز.
  • تمیز کردن باغ از زباله ها خصوصا بطریهای آب و پارچه های آغشته به مواد نفتی.
  • اطمینان از خاموش بودن آتش قبل از خروج از باغ یا فضایی که آتش افروخته شد.

وی تاکید کرد : آتش زدن علفهای هرز گذشته از اینکه حاصلخیزی خاک را از بین می برد ، باعث انهدام بافت خاک وکاهش ظرفیت نگهداری آب ،رطوبت خاک و درنهایت مرگ زمین و خاک را به همراه دارد.

از سویی آتش زدن علفهای هرز و در پی آن آتش سوزی جنگل ومراتع باعث تخریب و نابودی سرمایه های ملی و ارزشمند می شود. از بین رفتن زیستگاه جانوران ،تخریب و آسیب ناشی از آتش بر کسی پوشیده نیست! اما باید با مسئولیت پذیری بیشتر و کمی دلسوزی بر آنچه که بر اطراف زندگیمان بر اثر سهل انگاری و بی احتیاطی و عدم آگاهی ما بروز میکند و موجب خسارات ومعضلات متعدد می شود که می توان از بروز آنها جلوگیری کرده واز خود و دیگران در محیط زندگی مراقبت کرد.

 

 

 

مطلب قبلی مرکز خدمات امدادی و پشتیبانی جمعیت در چهارباغ راه اندازی می شود
مطلب بعدی از هیچ تلاشی برای بهبود خدمات و رفاه شهروندان فرو گذار نخواهیم کرد
Print
592 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

Comments

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x

آدرس:
چهارباغ – میدان امام خمینی – بلوار شورا
تلفن:
روابط عمومی: 44562500 - 026
شماره فکس : 44565116 - 026

 

تمام حقوق این وب سایت محفوظ است1399 شرایط استفاده حریم خصوصی
Back To Top
دی ان ان